Az alvásproblémáktól az álmatlanságig: mit tehetsz ellene?
A jó alvás fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, de mi van, ha nem tudsz aludni? Mi van akkor, ha semmi mást nem akarsz, mint gyorsan elaludni és átaludni az éjszakát, de mégis csak a bárányokat számolgatod? Lehet, hogy gyorsan elalszol, de az éjszaka közepén felébredsz egy rémálomból?
Vagy esetleg szülőként ébren tart a gyermeked, aki még nem alussza át az éjszakát? Az álmatlanságnak és az alvásproblémáknak számos oka lehet. Ráadásul ezeket nem mindig könnyű beazonosítani vagy megoldani. A következőkben többet megtudhatsz az alábbi témákról:
Mi is pontosan az álmatlanság vagy inszomnia?
Különböző alvászavarok léteznek, mint például a szomnambulizmus (amely magában foglalja az alvajárást), az alvási apnoe vagy a narkolepszia (kontrollálhatatlan alvási rohamok napközben).
Az álmatlanság, más néven inszomnia, a leggyakoribb alvászavar. Fontos tisztában lenni azzal, hogy az olyan alvásproblémák, mint az átmeneti alváshiány vagy az alvásmegvonás nem azonosak az álmatlansággal. A szó szoros értelmében az álmatlanság az alábbiakat jelenti:

-
Nehezen alszol el. Több mint harminc percig tart az elalvás.
-
Az éjszaka átalvása is gondot okoz: az éjszaka folyamán többször felébredsz, majd nehezen tud újra elaludni.
-
Feleslegesen korán ébredsz reggel.
-
Nyugtalanul és nem elég mélyen alszol, így az alvás minősége elégtelen vagy rossz.
-
Az álmatlanság következtében gyakran érzed magad fáradtnak, álmosnak és ingerlékenynek a nap folyamán. A koncentráció is nehezebbé válik.
-
Az álmatlanság diagnózisa csak akkor kerül felállításra, ha az emberek hetente legalább három éjszaka rosszul alszanak, amit a nappali tevékenységek romlása, például fáradtság, álmosság, ingerlékenység, csökkent koncentráció és teljesítmény kísér.
Annak ellenére, hogy az álmatlanságban szenvedő emberek gyakran mindent megtesznek az egészséges alváshigiénia fenntartása érdekében, nem járnak sikerrel, vagy az alvás minősége nem megfelelő. Az álmatlanság és az alváshiány közötti különbség az, hogy az alváshiányban szenvedő emberek tudnak aludni, de nem engedik meg maguknak az elegendő alvást, vagy a körülmények miatt (például gyerekek, akik nem alusszák át az éjszakát) nem alszanak eleget.
Az alvásproblémáknak és az álmatlanságnak rövid és hosszú távú következményei lehetnek a testedre és az elmédre. Például a koncentráció hiánya, ingerlékenység, fejfájás és a legyengült immunrendszer tipikus következményei az alváshiánynak.
Mik az alvásproblémák lehetséges okai?
Bár vannak bizonyos kritériumok, de mielőtt álmatlanságról beszélnénk, előfordulhat, hogy életünk bizonyos időszakaiban alvásproblémáktól szenvedünk. Ennek több oka is lehet.
Mi lehet a megoldás álmatlanság esetén?
Az álmatlanság és az átmeneti alvászavarok gyakran a stresszhez és a szorongáshoz kapcsolódnak. Ezért kulcsfontosságú, hogy lefekvés előtt megpróbáljunk ellazulni és megnyugodni.