Nem vagy egyedül...
A magyarok csaknem egyharmada szenved alvásproblémáktól vagy álmatlanságtól.
Most az alábbiakról olvashatsz:
Pontosan hogyan is működnek az altatók?
Az altatókat mindig orvos írja fel, és csak akkor javallott, ha az álmatlanság zavarja a nappali működést. Csak rövid ideig - elvileg legfeljebb egy-két hétig - szabad szedni őket, mindig az egészséges alváshigiénia alkalmazásával együtt. Sokan állítják, hogy altatók nélkül nem tudnak aludni .
Ez nagyon gyakran azzal függ össze, hogy az emberek stresszesek vagy szoronganak a mindennapi életükben történt események miatt, vagy mert az aludni nem tudók ördögi körébe kerültek. Ezért előfordul, hogy néha nyugtatókat írnak fel alvásproblémákra.
Különböző típusú altatók vannak. Vannak pl. hosszan- és röviden ható altatók.
Milyen kockázatai vannak az altatóknak?
Az altatókat még mindig rendszeresen felírják, és gyakran kérik a gyógyszertárban. Azonban soha ne vegyél be csak úgy altatót, hiszen az altatók szedése kockázattal jár:

Ennek különböző okai vannak:
Az altatók egyáltalán nem jelentenek megoldást az alvásprobléma okára, ugyanis ezek az okok nagyon sokfélék lehetnek. Nagyon gyakran a stresszhez vagy a szorongáshoz van közük. A krónikus fájdalom szintén gyakori oka az alvászavaroknak. Ezért fontos, hogy az okot is kezeljük.

Nem jó alvásminőség
Az altató bevétele nem feltétlenül biztosítja a jó alvásminőséget. Mivel az altatók meglehetősen szedáló hatásúak, nem feltétlenül eredményeznek minőségi alvást a vele járó összes alvási fázissal együtt.

Mellékhatások
Rövid távon érezhető mellékhatásaik vannak az altatóknak. Mivel kevesebbet alszol jó minőségben, másnap reggel "másnaposság hatást" tapasztalhatsz. Fáradtnak és álmosnak érezheted magad. Ennek következtében lelassul a reakcióidőd, romlik a memóriád, és megnő a balesetek, például az esések kockázata. Ingerlékennyé is válhatsz, fejfájástól szenvedhetsz, vagy szédülhetsz.

Esély a hozzászokáshoz
Néhány hét elteltével hozzászokás alakulhat ki, ami azt jelenti, hogy az adagot növelni kell. Az altatók függőséget is okozhatnak. Ha abba szeretnéd hagyni az altató szedését, fontos, hogy ne csak úgy abbahagyd, hanem fokozatosan csökkentsd az adagot. A legjobb, ha erről konzultálsz az orvosoddal.
Ennek az az oka, hogy elvonási tünetek jelentkezhetnek, amelyek közül az egyik az álmatlanság. Fontos, hogy megtörjük ezt az ördögi kört. Ezért mindig kérj tanácsot orvosodtól vagy gyógyszerészedtől.
Következtetések
Az, hogy az altatók a legjobb alvássegítők-e, vita tárgyát képezi. Hatékonyak, de még mindig sok mellékhatással kell számolni.
De milyen alternatívák léteznek, hogy megszabaduljunk az alvásproblémáktól? A jobb alváshigiénia kialakítása már segíthet. Tudj meg többet erről a "10 tipp a jobb alváshoz" aloldalunkon.
Milyen alternatívák léteznek?

-
Mindenek előtt vizsgáld meg alváshigiéniádat és alvásmintádat. Van esetleg néhány dolog, amin javíthatsz, hogy jobban aludj?
-
Az is segíthet, ha lefekvés előtt tudatosan nagyobb figyelmet fordítunk a relaxációra.
-
Szükség esetén felkereshetsz egy orvost vagy egy alvásterapeutát (szomnológust). Érdekes lehet, ha alvásnaplót vezetsz alvásodról.
-
És vannak olyan természetes gyógymódok is, amelyeknek kevesebb mellékhatásuk van, mint az altatóknak.